Please enable JS

Toprak sağlığı bozulursa, çayın tadı da bozulur!

Dünyanın sayılı çay üretim merkezlerinden biri olan Rize’de, sürdürülebilir çay tarımının temelini oluşturan toprak sağlığı bozuluyor. Rize’de çay bahçelerinde toprak giderek asitleşiyor, çayın uygun yetişme koşullarının dışına çıkılıyor. Topraktaki asitliğin artmasıyla beraber toprağın fiziksel ve organik yapısında değişmeler meydana geliyor. Toprağın su tutma kapasitesi düşüyor, havalanması ve toprağın geçirgenliği giderek azalıyor. Bu da çay tarımının sürdürülebilirliğini, çayın kalite ve verimini tehdit ediyor.

Doğuş çay ve TEMA Vakfı “Her Dem Toprak İçin” diyor.

Rize’nin doğal zenginliği ve en önemli geçim kaynağı olan çayın en iyi şartlarda yetiştirilmesi, aynı lezzet ve kalitede üretilebilmesi için Türkiye’nin en büyük özel sektör çay kuruluşu olan Doğuş Çay, doğduğu topraklarda, TEMA Vakfı ile işbirliği yaparak “Her Dem Toprak İçin” projesini sürdürüyor. Proje tüm Rize ve genelinde yaygın bir farkındalık ve eğitim projesi. Geniş kapsamı yaygın eğitimleri, toprak sağlığının düzeltilmesi için alıncak tedbirleri içeren ve bu tedbirlerin uygulanmasını destekleyen Doğuş Çay, doğduğu topraklarda ilelebet var olmasına kendisini adıyor.

Sürdürülebilir Çay Tarımı demek, çay keyfi sonsuz olacak demek!

Her dem aynı lezzette ve kalitede eşsiz çay keyfi için toprağın daima sağlıklı kalması ve kendi sağlığını koruyabilmesi gerek. Biz insanoğlu olarak toprağa yaptığımız her müdahalenin uzun vadede getireceği sonuçları görmezden gelmemeliyiz. Toprak konusunda Türkiye’nin en uzman kuruluşu TEMA Vakfı ile Doğuş Çay olarak yaptığımız bu işbirliği sayesinde topraklarımızın sonsuza kadar en kaliteli ve eşsiz lezzette çay keyfini sürdürmesini hedefliyoruz.

Copyright © 2018 herdemtoprakicin.com
BİZİ TAKİP EDİN