Please enable JS

Toprak sağlığı bozulursa, çayın tadı da bozulur!

Dünyanın sayılı çay üretim merkezlerinden biri olan Rize’de, sürdürülebilir çay tarımının temelini oluşturan toprak sağlığı bozuluyor. Rize’de çay bahçelerinde toprak giderek asitleşiyor, çayın uygun yetişme koşullarının dışına çıkılıyor. Topraktaki asitliğin artmasıyla beraber toprağın fiziksel ve organik yapısında değişmeler meydana geliyor. Toprağın su tutma kapasitesi düşüyor, havalanması ve toprağın geçirgenliği giderek azalıyor. Bu da çay tarımının sürdürülebilirliğini, çayın kalite ve verimini tehdit ediyor.

Doğuş çay ve TEMA Vakfı “Her Dem Toprak İçin” diyor.

Rize’nin doğal zenginliği ve en önemli geçim kaynağı olan çayın en iyi şartlarda yetiştirilmesi, aynı lezzet ve kalitede üretilebilmesi için Türkiye’nin en büyük özel sektör çay kuruluşu olan Doğuş Çay olarak, TEMA Vakfı ile birlikte doğduğumuz topraklarda, “Her Dem Toprak İçin” projesini hayata geçirdik. Tüm Rize genelinde yaygın bir farkındalık ve eğitim projesi olarak çıktığımız bu yolda; üreticiler, kadınlar, çocuklar, muhtarlar, öğretmenler ve eksperlerin de dahil olduğu 10 bin kişi bu eğitim programlarından yararlandı. Üreticilere yüz yüze eğitim vermeye devam ediyor, ayrıca üreticilerin uygulamaları yerinde görüp deneyimlemesi için örnek çay bahçeleri kuruyoruz. Şu ana kadar hayata geçirdiğimiz 6 adet örnek bahçe sayısını 2020 yılı sonuna kadar çoğaltmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toprağın yanında çay bitkisinin de kalitesine önem veriyor, üstün nitelikli çay bitkisi klonlarından bir çeşit bahçesi oluşturup, verimli çay bitkisi türlerini üreterek yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Sürdürülebilir Çay Tarımı demek, çay keyfi sonsuz olacak demek!

Her dem aynı lezzette ve kalitede eşsiz çay keyfi için toprağın daima sağlıklı kalması ve kendi sağlığını koruyabilmesi gerek. Biz insanoğlu olarak toprağa yaptığımız her müdahalenin uzun vadede getireceği sonuçları görmezden gelmemeliyiz. Toprak konusunda Türkiye’nin en uzman kuruluşu TEMA Vakfı ile yaptığımız bu iş birliği sayesinde topraklarımızın sonsuza kadar en kaliteli ve eşsiz lezzette çay keyfini sürdürmesini hedefliyoruz. İlk günden beri olduğu gibi önümüzdeki dönemde de hız kesmeden, aynı şevkle projemize devam edeceğiz.

Copyright © 2018 herdemtoprakicin.com
BİZİ TAKİP EDİN